ЗНАМ, МОГА, УСПЯВАМ

Григор Димитров в Ню Йорк

23 септември 2020

След 2 часа и 26 минути игра във втория кръг на турнира от сериите "Мастърс" (Синсинати)  Григор Димитров загуби от Мартон Фучович с 5:7, 6:4, 2:6.С оглед на ранкинга на тенисистите това бе по-скоро малко очаквана загуба.
В рестарта на сезона, естествено, са възможни и колебания, и изненади. И при най-добрите. Мачът бе завързан. Предложи шеметни обрати в сетовете.
Фучович е корав съперник. Тенисист влизал в топ 40. Игра финал на турнира в София от ранга на ATP през 2019. Там отстъпи на Даниил Медведев.
Малцина днес си спомнят, че този турнир София бе „предвестник” за големия възход на младия руснак през 2019, който в края на сезона влезе в топ 8. Достигна дори и до топ 4.
В края на сезона Медведев достигна до финал в Синсинати, който спечели, както и до финал…и на US Open, който загуби… от Надал 2:3.
За Григор Димитров US Open 2019 е от най-паметните в кариерата му. Той достигна до ½ финал, който загуби от Даниил Медведев 6:7(5), 4:6, 3:6.
Турнирът в Синсинати предшества US Open. И по изключение, заради коронавируса, сега се игра не в Синсинати, а в Ню Йорк. С титлата триумфира Джокович.
Тенис - легендата продължи изключителната победна серия. След Синсинати няма загуба от 24, 25…срещи от турнирите в тенис веригата ATP. Димитров, уви,  приключи участието си на старта на турнира.
Джокович показа освен класа и  много силен характер. И в ½ финала, и във финала, той внушаваше мисъл, че има физически проблем, но наваксваше по сет пасив и срещу Баутиста-Агут, и срещу Милош Раонич.  От 0:1 в сетовете сърбинът достигаше до обрат и краен успех за 2:1.
В това отношение Димитров може да се поучи от Джокович  как с хитрост, точна преценка и икономични действия на корта понякога да излизаш волеви победител от ситуации, в които ти си губещият.
В мача с Фучович играта на Димитров премина на приливи и отливи. Българинът направи голям брой непредизвикани грешки. Не вървеше особено и първият сервис…
…А именно срещу Фучович жребият му отреди да излезе дни по-късно и на US Open. Съгласно схемата на турнира това трябваше да се случи във втория кръг. И пак съгласно схемата, при успех в срещите си българинът щеше да излезе… и срещу Даниил Медведев на 1/8 финал.
„Мач с мач не си приличат. За мен най-важното е да изпитвам удоволствие от играта си. От престоя на корта”, изрична българинът сред успеха в първия кръг на US Open срещу американеца Пол. Димитров прегази Пол с 6:4, 6:3, 6:1 за 1 час и 53 минути игра.
Сладкият реванш е за ранната елиминация  в Австралия на старта на Australian Open 2020 именно срещу този съперник. Тогава загубата с 2:3 на бившия №3 с 4:6, 6:7 (6:8), 6:3, 7:6 (3), 6:7 (3) в изтощителна 4-часова битка беше голяма и неприятна изненада.
Този път поставения под номер 14 в схемата Димитров успя на 5 пъти да пробие началния удар на 23-годишния си опонент.Не загуби нито един свой сервис-гейм. Приключи срещата с 22 печеливши удара и 28 непредизвикани грешки.
"Опитвах се да се фокусирам върху всякаедна топка - да играя в настоящето, да се абстрахирам от това, което се е случило в миналото", заяви първата ни ракета. И уверен в силите си стигна до нов сблъсък с Мартон Фучович.
Сблъсъкът приключи при 7:6(5), 6:7(4), 6:3, 4:6, 1:6. Предложи красиви разигравания, остри обрати, ред пробиви, няколко хипердълги гейма, изгубени, уви, от българина.
Размениха си по един успешен тай-брек на старта. Българинът поведе с 2:1 сета и с пробив при 3:1 в четвъртата част, но Фучович сякаш възкръсна. Взе да излиза решително на мрежата. Засили сервиса. И възвърна самочувствие.
В петия сет Димитров отпадна физически. Резултатът в него обаче някак подвежда. В един от геймовете, които Димитров загуби, той отигра цели… 6 брейк точки.
Тенисът е атрактивен, емоционален, с вихрени обрати, непредсказуем спорт. Джокович бе дисквалифициран за попадение в страничен арбитър с топка, но и без последствия за нея. Въпрос на интерпретация на регламента. А Димитров напусна US Open след трилър, продължил 5 часа…
Сблъсъкът или реваншът, както щете, с Медведев, остана за Димитров за някой друг турнир. Може би още през 2020. Някъде из Европа.
Руснакът също не повтори постижението от US Open 2019, отпадна от Тийм на ½ - финал. Във финала Доминик Тийм се наложи над Александър Зверев и вдигна трофея.