ЗНАМ, МОГА, УСПЯВАМ

З златни олимпийски медала за българите в Нанджин, Китай

29 август 2014

3 златни отличия извоюваха българските спортисти на младежката олимпиада в Нанджин, Китай, състояла се през август 2014 г. Без злато остана България на Олимпиадата в Лондон през 2012 г., но в Нанджин България приключи участието си с три медала от най-висока проба.
Българите бяха спечелили 27 визи, които им позволяваха представяне в Нанджин в 14 вида спорт: бадмингтон, бокс, борба, джудо, художествена гимнастика, спотна стрелба, ветвоходство, вдигане на тежести, спортна гимнастика, модерен петобой, плуване , лека атлетика и стребла с лък.
Бяхме сякаш подготвени, че младите българи имат класата и качествата да стигнат и до олимпийския връх. За очаквано силно представяне в бокса, борбата, вдигането на тежести и художествената гимнастика говореха в интервю за медии и представители на БОК.
БОК осигури финнсова подкрепа на младите спортисти по Програма "Подготовка за младежките олимпиади", уточни генералният секретар на комитета Белчо Горанов.
Когато на 27 август в България пристигна от Китай новината за победата на Благой Найденов (81 кг.) във финала на турнира по бокс, посрещнахме я с голяма радост, но не като чудо.
Благой Найденов излезе да боксира  на финала срещу представител на Казахстан. Успехът(2:1) не дойде съвсем лесно. Първите два рунда по оценката и на тримата съдии бяха спечелени с 10:9 от Благой, третия – със същия резултат от неговия съперник.
Другият финалист в турнира по бокс от България Душко Благовестов загуби срещата с  кубинеца Хавиер Ибанес с 0:3 рунда и остана със сребро.
Златният медал на боксьора Благой Найденов е първи за българския бокс от младежка олимпиада.
До спечелването на медала от Благой Найденов, българите вече имаха извоювани няколко отличия на състезанията в Нанджин. Мигове след големия успех боксьорът изригна: „Посвещавам титлата на майка си, кръстницата си и на Родината”.
Състезателят по вдигане на тежести Божидар Андреев триумфира в Нанджин на върха в категорията до 69 кг. Българинът донесе първата титла за страната на Младежките Олимпийски Игри през 2014 г. Преди него джудистката Бетина Темелкова вече беше се окичила със сребро.
Щангистът Божидар Андреев изхвърли 133 кг. Втори след първото движение, щангистът изтласка 167 кг. във второто движение и спечели състезанието с резултат от 300 кг. в двубоя, като изпревари с цели 6 кг. най- близкия до него конкурент за златото: Ярцев(Русия) остана в двубоя с 294 кг.
Божидар Андреев реално стана третият български олимпийски младежки шампион. 2 златни медала страната ни вече бе спечелила на игрите в Сингапур.
Преди четири години, в дебютното издание на младежката олимпиада в Сингапур, България записа в актива си два златни медала, извоювани от щангистите Боянка Костова(53 кг.) и Георги Шиков(85кг.).
17- годишният Кирил Милов спечели в Нанджин сребърен медал в борбата класически стил в кат.85 кг. Във финалната схватка той отстъпи на Марк Бемалян(Русия) с 6:9.
Лидия Ненчева взе още едно злато за България в Нанджин, този път в стрелбата с пистолет от 10 м. за смесени отбори. Българката и узбекистанецът Владимир Свечников победиха на финала с 10:8 Сю Ю Те от Сингапур и Ахмед Мохамед от Египет.
Вероятно малко или много съжаляваме за пропуснат медал за български спортист в модерния петобой, след като до последната дисциплина (крос) представителят ни беше сред лидерите, но накрая остана 5-и.
В състезанията по художествена гимнастика българският ансамбъл в състав Елена Бинева, Александра Митрович, Емилия Радичева, Габриела Стефанова и София Рангелова, с треньор Камелия Дунавска взе сребърните отличия в многобоя, като пропусна пред себе си само топ фаворитките от Русия, спечелили и предолимпийската квалификация за отбор от Европа на игрите в Китай.
В крайното класиране по медали „Топ 6” на най-успешно изявилите в Нанджин държави придоби следния вид: 1. Китай (38 златни, 13 сребърни, 14 бронзови); 2. Русия (27, 19, 11);3. САЩ (10, 5, 7); 4. Франция (8, 3, 9); 5. Япония (7, 9, 5); 6. Украйна (7, 8, 8).
България се представи много силно на Вторите Младежки Олимпийски игри „Нанджин-2014” , като спечели 3 златни  и 4 сребърни медала.
Постигнатото от младите български олимпийци в Китай извиква голямо уважение и признание за класата и качествата им, много ни радва: първо, защото отстояват позициите от Сингапур, и второ, защото надграждат извоюваното.
В спечелените златни медали от българите има и много символика, защото на Олимпийските игри в Лондон през 2012 година България извоюва медали именно в спортовете бокс( бронз за Тервел Пулев) и борба( сребро за Станка Златева).
Излиза, че в спортовете, където сме имали олимпийски медалисти и много силно представяне, като борба, бокс, спортна стрелба, художествена гимнастика, расте ново поколение български спортисти, което със сигурност в престижни и представителни състезания ще прославя родината по света.
Димитър Карарусинов
Дирекция „Български общности и информационна дейност”
Снимка: боксьорът Благой Найденов, носител на златен олимпийски медал от МОИ „Нанджин 2014”.